مزایای سد سازی

سرویس خبری شوار نیوز|

سدها مزایای زیادی دارند که از جمله آنها می توان به مزایای اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی، تفریحی، کنترل سیل های ویرانگر، تأمین نیازهای آبی و برقی، مدیریت مواد زائد و ایجاد محیط زیست کنترل شده اشاره داشت.
از سدها برای تفریح مانند: قایقرانی، اسکی روی آب و طبیعت گردی می توان بهره برد.
سدها علاوه بر تأمین آب مورد نیاز کشاورزان از بروز سیل های ویرانگر و نابود کننده جلوگیری می کنند. سدها سیلاب ها را کنترل کرده و می توان به کمک سدها رودخانه ها را مدیریت کرد.
سدها با مدیریت درست قادر به تولید انرژی بزرگ برق آبی هستند که این انرژی جزو انرژی های پاک تعریف می شود زیرا سبب گرم شدن کره زمین، آلودگی هوا، بروز باران های اسیدی و کاهش لایه ازن نمی شود.
برای داشتن حیات و زندگی روی کره زمین آب نقشی اساسی دارد که به علت توزیع نابرابر آب ها در سراسر کره زمین و نبود دسترسی یکسان به آب در طول سال، مناطق مختلف ممکن است با کمبود آب مواجه شوند؛ یکی از با صرفه ترین راه های تأمین و ذخیره آب ایجاد سدها است.
با توجه به تغییرات آب و هوایی و چرخه هیدرولوژیکی، سدها و مخازن ذخیره آب نقشی انکار ناپذیر در ارتقا رفاه و جلوگیری از قحطی ایفا می کنند. با ذخیره آب در طول دوره بارندگی و مدیریت آب ها در پشت سدها می توان به راحتی دوره کم آبی و خشکسالی را گذراند و مشکلات را رفع کرد.
یکی از بزرگ ترین مزایای سدها، ذخیره آب مازاد در طول دوره مرطوب و بارندگی است که با ذخیره این آب مازاد می توان سبب رونق بخش کشاورزی و جلوگیری از بروز خشکسالی هنگام خشکی و کمبود بارندگی شد. امروزه تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۵میلادی بیش از۸۰ درصد از تولیدات بخش کشاورزی به صورت آبی و به کمک سدها و مخازن صورت می گیرد. سدها و مخازن ساخته شده برای ذخیره آب مازاد در طول دوره مرطوب، می تواند برای آبیاری زمین های خشک استفاده می شود.
یکی از مزایای عمده سدها و مخازن این است که جریان آب را می توان در هر مورد نیاز کشاورزی از مناطق مختلف در طول سال تنظیم کرد.
سدها و مخازن ذخیره آب در کشورهای در حال توسعه نقشی انکارناپذیر در توسعه اقتصادی و تأمین آب مناطق خشک دارند. همچنین انرژی نقش کلیدی در توسعه اجتماعی و اقتصادی یک کشور دارد.
برق آبی، منبع ارزان و پاک و تجدیدپذیر انرژی را فراهم می کند. برق تأمین شده از آب یکی از پیشرفته ترین، عملی ترین و اقتصادی ترین منابع انرژی تجدیدپذیر است.
IMG_4441

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود