نقدهای بدون پشتوانه منتقدان

سرویس خبری شوار نیوز|

مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تصویب برنامه ششم در مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه برخی نمایندگان محترم مجلس معتقد بودند که در برنامه‌های پیشین توسعه، احکام بلندپروازانه در نظر گرفته شده بود که در نهایت باعث شد تنها ۲۵ درصد آن قابلیت اجرا داشته باشد؛ برای همین جای تعجب دارد چگونه احکامی که به برنامه ششم در مجلس اضافه شده، دستیابی به همین رقم را نیز دچار مشکل می‌کند.

ابوذر ندیمی  با تاکید بر اینکه کاهش هزینه استخراج نفت و گاز از حوزه‌های «شیل» باعث می‌شود تا قیمت نفت از رقم مشخصی بالاتر نرود و درآمدهای نفتی در سال‌های آتی کاملا تثبیت شده نباشد، گفت: آنچه به عنوان درآمدهای دولت از طریق نفت و مالیات در نظر گرفته شده بسیار خوشبیانه است.

نماینده سابق مردم در سه دوره مجلس‌ شورای اسلامی اضافه کرد: احکام و جداول اضافه شده به برنامه ششم در مجلس خوش‌باورانه است و نمی‌شود با اطمینان گفت که منابع چنین احکامی در ۵ سال آینده تامین شده و در نهایت اجرایی شود. چرا دولت‌ها که در بخش تامین منابع مشکل دارند و اگر دولت بعدی بخواهد منابع لازم برای اجرای این برنامه را فراهم کند باید از طریق افزایش مالیات‌ها این کار را انجام دهد و یا خدمات و رفاه اجتماعی را تقلیل دهد تا بودجه مورد نیاز فراهم شود.

به اعتقاد مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور، مهم‌ترین ویژگی یک برنامه بالادستی امکان اجرای آن است و نباید ملاک برنامه و بودجه‌نویسی آرزوی نویسندگانش باشد، بلکه باید قابلیت اجرا داشته و با منابع کشور هماهنگ باشد.

ندیمی در ادامه با اشاره برخی انتقادات از دولت یازدهم گفت: باید انتظارات و تکالیف مبتنی بر اعتبارات و امکانات تعریف شود. اگر فاکتورهای منابع و اعتبارات را در نظر نگیریم، انتظاراتی و تکالیفی که از دولت توقع داریم کارشناسی نیست.

وی با مرور وضعیتی که دولت با آن روبرو بود گفت: دولت ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار بود. ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رقم معوقات بانکی است و به همین اندازه هم بیمه‌ها طلبکارند و ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رقم پروژه‌های نیمه‌تمام است. این در حالی است که منابع درآمدهای نفتی کاهش داشت و فروش نفت از ۲ میلیون بشکه به ۶۰۰ هزار رسیده بود.

نماینده سابق مردم لاهیجان در مجلس اضافه کرد: منتقدان باید بگویند دولت چه منابعی داشته و استفاده نکرده است. کارخانه‌های نساجی دو دهه است که نیمه تعطیل و تعطیلند. صندوق‌هایی هستند که ۲۵ سال است بدهی دارند و مسکن مهر که ده‌ها هزار میلیارد تومان خرج روی دست دولت گذاشته است، اما آقایان اینها را نمی‌بینند.

ابوذر ندیمی اضافه کرد: هنگامی که دولت د‌هها هزار میلیارد تومان اوراقق منتشر می‌کند و هزینه‌های دفاعی هم به دلیل ناامنی منطقه و شرایط ویژه افزایش یافته و بودجه جاری سنواتی به دلیل افزایش حقوق کارمندان سالانه ۱۰ درصد افزایش داشته است، نشان می‌دهد که دست دولت برای تامین منابع بسته بوده است. به خصوص که بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی از سال‌ها پیش معوق مانده بوده و ده‌ها مشکل دیگر در تامین منابع هست که اجازه نداده، دولت بتواند هر آنچه که مدنظرش بوده را اجرایی کند. با این حال عملکرد دولت یازدهم در بسیاری از حوزه‌ها درخشان و منشا خیر برای اقتصاد کشور بوده است.

عضو کمیسیون‌های اقتصاد و برنامه و بودجه در مجالس گذشته شورای اسلامی در ادامه با اشاره به کمبود بودجه دولت برای اجرای برنامه‌های مورد نظرش گفت: کسانی که از دولت انتقاد می‌کنند باید بگویند دولت در چه جاهایی منابع داشته که مصرف نکرده و یا توضیح دهند دولت در کجا مصارفی داشته که قانونی نبوده است.

وی با بیان اینکه حوزه اجرا، حوزه مدیریت منابع و مصارف است گفت: با وجود همه این مشکلات دولت توانسته در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور از جمله اقتصاد کلان تحولات و موفقیت‌های چشمگیری به دست آورد. کاهش تورم و افزایش رکود را مدیریت کرده و توانسته با همین منابع محدود بانکی پروژه‌های اشتغال‌زا تعریف کند و جای آنکه پروژه‌های تازه عمرانی را روی کاغذ اضافه کند، تلاش داشته تا همین پروژه‌های نیمه تمام را کامل کند که قابل احترام و نشانه تدبیر و توانمندی است.

مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان با بیان اینکه این گفته‌ها به معنای نبود ایراد و مشکل در روندهای اجرایی نیست، افزود: باید بپذیریم که دیگر از نفت ۱۰۰ دلاری خبری نیست و شرایط امروز جهان و منطقه نیز تغییر کرده و مانند یک دهه پیش نیست که جهان وابسته به نفت کشورهای خاصی باشد و باید قبول کرد با توجه به منابع مالی و درآمدی کشور، دولت یازدهم عمکلرد مثبتی داشته است.

س3700

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود