جای خالی طراحی مناسب فضاهای شهری برای معلولین

اختصاصی شوار |

نقش مهم مسئولین شهری در بهبود دسترسی و مناسب سازی محیط زندگی 

photo_2017-01-28_16-19-13
در دسترس  بودن محیط های شهری و فضاهای اداری برای افراد معلول، سالمند، زنان باردار، کودکان و کلیه افرادی که به دلایل مختلف دچار صدمات و مشکلات جسمی و حرکتی شده اند، نیاز به مناسب سازی محیط فیزیک شهری و فضاهای اداری؛ دولتی و غیردولتی را دوچندان می کند، چرا که مشارکت افراد معلول و تلفیق اجتماعی ایشان مستلزم ایجاد و فراهم سازی شرایطی در سطح جامعه است که تأمین آن می تواند ضمن افزایش سطح ایمنی محیط زندگی و امکانات موردنیاز معلولان آنان را در جهت حضور فعال در عرصه های اجتماعی ترغیب نماید.

بنابراین مناسب سازی محیط در شهرها یک ضرورت است و همه افراد بالاخص دست اندرکاران خدوم و زحمتکش شورای شهر و شهرداری، باید خود را در اجرای آن مسئول بدانند.

از سوی دیگر مناسب سازی را نمی توان به سالمند، معلول و یا حتی کودک محدود کرد چرا که با فراهم کردن فضای مناسب و استاندارد چه در محیط شهری، مسکونی و حتی اداری، همگان در آرامش و راحتی خواهند بود، لذا تلاشهای گسترده تری را در این زمینه می طلبد.
تحقیقات نشان می¬دهد حدود ۳۲ درصد از افراد جامعه به نوعی محدودیت در عملکردشان وجود دارد که توجه به مناسب سازی محیط برای این قشر از جامعه بسیار ضروری است. وضعیت مناسب سازی برای رفت و آمد معلولین، سالمندان و جانبازان محترم در شهرستان آمل مناسب نبوده و نیست و مسئولین نهادها و دستگاه¬های نظارتی و اجرایی باید وضعیت جسمانی معلولین را در برنامه ریزیهای کالبدی- فضایی خود لحاظ نمایند.

رعایت نکردن الزامات مناسب سازی در معابر، بانکها، اماکن عمومی و ساختمانهای اداری به معضلی برای معلولان تبدیل و چهره ای نامناسب برای شهر به وجود آورده است.

انتظار می رود نهادهای مسئول بخصوص شهرداری و اعضای محترم شورای شهر ضمن نظارت کافی بر رعایت قوانین و مقررات مناسب سازی محیط، همکاری و هماهنگی های بیشتری را با اداره بهزیستی و دیگر نهادهای مسئول داشته و توجه ویژه ای به مناسب سازی محیط¬ها و فضاهای مختلف شهری نشان دهند. بهزیستی به عنوان دبیر کمیته مناسب سازی شهرستان، نقش اصلی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص اهمیت این مقوله نه تنها برای سالمندان و معلولین بلکه حتی برای افراد عادی را دارا است.

5 نظر

 1. مسئولین؟
  مگه اصلا مسئول داریم ؟
  مسئول اصلا چیه؟
  کجاست گوش شنوا برادر هرکی به فکر خودشه

 2. اقای صلواتی مسئولین مگه به مشکلات مردم هم رسیدگی میکنن؟
  ایا مشکلی هم وجود دارد از دید مسولین؟!
  مسولین و مشکلات مردم!!!!
  مردم مشکلات!!!!
  از دید مسولین شهر بهشت است…
  البته بهشت هست چون خون شهدا جاریست اما ایا از این خون های ریخته شده الگو برداری میکنند و همانند شهدا به فکر مردم هستند؟؟؟؟
  شهر افراد خاص زیاد دارد از معلولین جسمی حرکتی گرفته تا نابینایی که پیاده روی سالمی براش وجود نداره…
  دلخوشی ما اینه بارون بزنه و بریم بیرون ولی همین دلخوشی واسه فرد معلول و نابینا یعنی مکافات… چون اصلا به این مسله توجه نشده… توجه چ عرض کنم اعتقاد ندارند…
  پس باید گفت کجایند مردان بی ادعا..

 3. نقد محترمانه و جالبی ست ، آنچه به عمل افتد حقیقت است.

 4. کاملا با نظر جناب آقای صلواتی که از کارشناسان برجسته امور اجتماعی وبهزیستی می باشند موافقم در واقع در بخش مناسب سازی محیط شهری شورای محترم شهر و عزیزان شهرداری نقش کاملا”صد در صدی دارند ودر بخش های دیگر تمامی ارکان جامعه به نوبه خود می توانند موثر باشند.

 5. کاملا درسته اصولا مسئولین مگه به چیزی جز خودشون توجه میکنن مگه؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود